Skoleafdelinger

Se skoleafdelinger på geografisk kort

Se oplysninger om skoleafdelinger:

 

 

Albertslund

Løvens Kvarter 17

2620 Albertslund

33 88 00 00

 

Gymnasium

Hf, htx, stx

 

 

Ballerup

Baltorpvej 20A

2750 Ballerup

33 88 00 00

 

10. klasse

Talent:10

 

Eud

GF1: Eud-Business
GF2: Detailhandel, handelsuddannelsen, eventuddannelsen

 

Eux

GF1: Eux-Business
GF2: Eux-detailhandel, eux-handelsuddannelsen,

eux- eventuddanelsen, eux- kontoruddannelsen

 

Studiekompetencegivende forløb: Kontor, evnt, detail og handel

 

Emdrup

Tuborgvej 177

2400 København NV

35 86 32 86

 

Eud

CNC-tekniker, guld- og sølvsmed, industrioperatør, industritekniker, klinisk tandteknikerassistent, laboratorietandtekniker, metalsmed, procesoperatør, produktør, støberitekniker, værktøjsmager
 

Eux

Eux-industritekniker, eux-laboratorie-tandtekniker, eux-procesoperatør, eux-værktøjsmager

 

 

Frederiksberg

Julius Thomsens Gade 5

1974 Frederiksberg C

35 86 33 86

 

Gymnasium

Htx (Københavns Mediegymnasium)

 

Eud

Mediegrafiker, skiltetekniker, web-integrator, teknisk designer

 

 

Glostrup

Fabriksparken 31

2600 Glostrup

35 86 71 86

 

Efterudannelse

AMU-kurser

 

Eud

Bygningsmaler, ejendomsservice-tekniker, gulvlægger, murer, sikkerhedsvagt, struktør og brolægger

   

Eux

Eux-murer, eux-struktør

 

 

Ishøj

Vejlebrovej 45

2635 Ishøj

33 88 00 00

  

10. klasse

CPH10, EUD10

 

Eud

GF1: Beauty & fashion, bæredygtig teknologi, Eud-Business, industriel produktion og design, krop sundhed og pleje.
Uddannelser: Beklædningshåndværker, elektriker, smed, tandklinikassistent

GF2: Detailhandel, handelsuddannelsen, eventuddannelsen

 

Eux

GF1: EUX-business, EUX-industriel produktion og design
Uddannelser: EUX-business, EUX-smed

GF2: Eux-detailhandel, eux- handelsuddannelsen, eux- eventuddanelsen, eux- Kontoruddannelsen

 

 

 

 

 

Ishøj

Vejlebrovej 65

2635 Ishøj

33 88 00 00

 

Gymnasium

Hhx, htx, stx

Elitesport-klasser

 

 

Kastrup

Brønderslev Allé 25

2770 Kastrup

35 86 39 86

 

Eud

Film- og tv-produktionstekniker, fotograf, teater-, udstillings- og eventtekniker

 

 

Nørrebro (Glentevej)

Glentevej 61

2400 København NV

33 88 00 00

 

10. klasse

Beauty & fashion 20/20, Body & business 20/20

 

Eud

GF1: Beauty & fashion, krop sundhed og pleje
Uddannelser: Fitnessinstruktør, frisør, kosmetiker

 

Eux

GF1: EUX-beauty & fashion
Uddannelser: EUX-frisør, EUX-kosmetiker

 

 

Nørrebro (Rebslagervej)

Rebslagervej 11

2400 København NV

35 86 34 86

 

Eud

Byggemontagetekniker, bygningsmaler, bygningssnedker, elektriker, murer, møbelsnedker, tømrer

 

Eux

Eux-brolægger, eux-gulvlægger, eux-struktør

 

 

Praktikcenter

Marielundvej 44

2730 Herlev

35 86 72 90

 

Skolepraktik

Bygnings- og møbelsnedker, ejendomsservice-tekniker, industrioperatør, industritekniker, mediegrafiker, laboratorie-tandtekniker, murer, procesoperatør, struktør og brolægger, teater- udstillings- og eventtekniker, teknisk designer, tømrer, værktøjsmager.

 

 

Rødovre

Tæbyvej 65

2610 Rødovre

35 86 36 86

 

Eud

Boligmontering, bygningssnedker, møbelsnedker, tømrer

 

Eux

Eux-snedker, eux-tømrer

 

 

Taastrup

Skagensgade 3

2630 Høje Taastrup

33 88 00 00

 

Efteruddannelse

AMU-kurser

 

Eud

GF2: Detailhandel, handelsuddannelsen, eventuddannelsen

 

Eux

GF2: Eux-detailhandel, eux- handelsuddannelsen eux- eventuddanelsen, eux- Kontoruddannelsen

 

  

Valby (Sukkertoppen)

Carl Jacobsens vej 25

2500 Valby

Tlf. 35 86 70 10

 

Gymnasium

Htx

 

 

Østerbro (Vibenshus)

Jagtvej 163

2100 København Ø

Tlf. 35 86 73 86

 

Gymnasium

Htx